Бенджамін Франклін 100 доларів США  1914 року

Бенджамін Франклін  (17 січня 1706 Британська Америка — 17 квітня 1790, США) — один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон. Один з лідерів війни за незалежність США. Один із розробників дизайну Великої Державної Печатки США (Великої печатки). Його вважають національним героєм США.

Як учений він був помітною фігурою в історії фізики, зробивши відкриття в галузі електрики. Як політичний автор і активіст він більше, ніж хто-небудь був автором ідеї Американської нації. Будучи дипломатом протягом Американської Революції, він уклав альянс з Францією, що допомогло захистити незалежність.

Бенджамін Франклін — єдиний з батьків-засновників, хто скріпив своїм підписом всі три найважливіші історичні документи, що лежать в основі утворення Сполучених Штатів Америки як незалежної держави: Декларацію незалежності США, Конституцію США і Версальський мирний договір 1783 року (Другий Паризький мирний договір), що формально завершив війну за незалежність тринадцяти британських колоній в Північній Америці від Великої Британії.

Портрет Бенджаміна Франкліна є на стодоларовій купюрі федеральної резервної системи США з 1914.

Найстаріший делегат Філадельфійського конвенту. За винятком, можливо, Джорджа Вашингтона, найвідоміша людина в Америці. Один із «батьків-засновників США».

Біографія

Народився 17 січня 1706 в Бостоні. Був 15-ю дитиною в сім'ї (всього 17 дітей) емігранта з Англії Джозайя Франкліна (1652—1745) — ремісника, що займався виготовленням мила і свічок. Освіту здобув самостійно. Джозайя хотів, щоб син ходив до школи, але грошей у нього вистачило тільки на два роки навчання. З 12-ти років Бенджамін почав працювати підмайстром в друкарні свого брата Джеймса, і друкарство стало його основною спеціальністю на багато років.

У 1727 заснував у Філадельфії власну друкарню. Видавав (1729—1748) «Пенсільванську газету», в 1732—1758 — щорічник «Альманах бідного Річарда», якого читали в цілому краї.

У 1727 заснував Філадельфійський дискусійний гурток ремісників і торговців «Клуб шкіряних фартухів» («Джунто»[en]), що перетворився в 1743 в Американське філософське товариство, членами якого з 1770-х і до 1860-х було обрано 24 російських вчених, в тому числі Т. І. фон Клінгштадт (1773), Є. Р. Дашкова (1789), П. С. Паллас (1791), Ф. П. Аделунг (1818), І. Ф. Крузенштерн (1824), В. Я. Струве (1853).

В 1731 році заснував першу публічну бібліотеку в Америці, в 1743 — Американське філософське товариство, в 1751 — Філадельфійську академію, яка стала основою Пенсильванського університету. З 1737 по 1753 виконував посаду поштмейстера Пенсільванії, з 1753 по 1774 — ту ж посаду в масштабі всіх північноамериканських колоній.

У 1776 році Франклін направлений як посол до Франції з метою домогтися союзу з нею проти Англії, а також позики. Був обраний членом академій багатьох країн, в тому числі і Російської академії наук (1789 рік, перший американський член Петербурзької АН).

Він був масоном, і входив в найбільшу масонську ложу «Дев'ять Сестер».

Попри поганий стан здоров'я у 1787 році, не був присутній лише на кількох засіданнях, куди його носили на спеціальному кріслі. Хоча він не погоджувався з деякими положеннями Конституції, але вважав, що жоден інший конвент не створить кращого документа.

Один з авторів американської Конституції (1787). Автор афоризму «Час — гроші» (з «Рад молодому купцеві», 1748).

Помер 17 квітня 1790. На його похорон у Філадельфії зібралося близько 20 000 осіб.

Наукова та винахідницька діяльність

·         Ввів загальноприйняте тепер позначення електрично заряджених станів «+» і «-»;

·         пояснив принцип дії лейденської банки, встановивши, що головну роль у ній відіграє діелектрик, що розділяє електропровідні обкладки;

·         встановив тотожність атмосферного і одержуваного за допомогою тертя електрики і навів доказ електричної природи блискавки;

·         встановив, що металеві вістря, з'єднані з землею, знімають електричні заряди з заряджених тіл навіть без зіткнення з ними і запропонував у 1752 році проект блискавковідводу;

·         висунув ідею електричного двигуна і продемонстрував «електричне колесо», що обертається під дією електростатичних сил;

·         вперше застосував електричну іскру для вибуху пороху;

·         зібрав ґрунтовні дані про штормові вітри (норд-Ости) і запропонував теорію, що пояснює їхнє походження;

·         отримав патент на конструкцію крісла-гойдалки;

·         винайшов економічну малогабаритну піч для дому (1742) (назви: англ. Franklin stove — піч Франкліна, або англ. Pennsylvania fireplace — Пенсільванський камін);

·         удосконалив скляну гармоніку;

·         розробив власну систему управління часом;

·         винайшов біфокальні окуляри (1784);

·         за його участю були проведені вимірювання швидкості, ширини і глибини Гольфстріму, і цю течію, назву якій дав Бенджамін Франклін, було нанесено на мапу (1770).

Будучи пошт-директором, він звернув увагу на скарги, що поштові пакети, що висилаються з Фалмуту в Нью-Йорк, йшли на два тижні довше, ніж звичайні торгові судна з Лондона до Нью-Порта (місто розташоване дещо на схід від Нью-Йорка). Виявилося, що виною тому був Гольфстрім. Поштовими суднами командували англійські моряки, незнайомі з цією течією, а торговими суднами — американські моряки, які замолоду брали участь у морських промислах біля берегів Америки. За наполяганням Франкліна моряки стали наносити свої спостереження на карти, результатом чого стала перша карта Гольфстріму.

Цікаві відеододатки

https://www.youtube.com/watch?v=63Jl2fP54-s