Алессандро Вольта - 10000 лір, Італія, 1984.

Алессандро Джузеппе Вольта (18 лютого 1745 — 5 березня 1827) — італійський фізик і фізіолог.

Сконструював першу електричну батарею — Вольтів стовп. Винайшов і сконструював перше хімічне джерело постійного електричного струму, електричну батарею, низку електричних приладів (конденсатор, електрофор, електроскоп); відкрив явище взаємної електризації різнорідних металівпри їх контакті; у 1776 виявив і дослідив газ метан. Засновник електродинаміки.

На його честь названо одиницю напруги вольт, а також астероїд головного поясу 8208 Вольта. Створив перше найпростіше хімічне джерело струму в 1799, яке назвав гальванічним елементом. Цей елемент він назвав у честь свого друга, вченого Луіджи Гальвані.

Кар’єра Вольта у фізиці почалася з викладання цього предмета в Королівській семінарії в Комо. Протягом року він вивчав атмосферну електрику і проводив випробування в галузі електрохімії, електромагнетизму та електрофізіології. У 1775 році він винайшов індукційну електричну машину (электрофор), яка виробляла статичний електричний заряд. Це було пристрій, яке виробляло електрику лише від тертя, а заряд можна було передати на інші об’єкти. Між 1776 і 1778 роками Вольта займався вивченням газів і відкрив наявність метану в природному середовищі, який з часом він навчився виділяти.

У 1800 році він винайшов Вольтів стовп – першу електричну батарею. Батарея складалася з поміщених один на одного пластин міді і цинку, які були розділені картонними проставками вымоченными в сольовому розчині, що дозволяло підтримувати безперебійну подачу електричного струму.

Вольта також розробив закон ємнісного опору і теоретично передбачив закон біметалевого контакту.

Основні роботи

Однією з головних опублікованих робіт винахідливого вченого була «Про притягальну силу електрики», яка була заснована на його поглиблених дослідженнях питання сили тяжіння в електричної ланцюга.

Нагороди та досягнення

Вольта був визнаний почесним членом Королівського товариства Лондона в 1791 році за свою інноваційну роботу з фізики, особливо у винаході електроскопа.

У 1794 році Королівське товариство Великобританії нагородило Вольта медаллю Коплі за відкриття закону Вольта про низку електронних потенціалів.

У 1801 році Наполеон Бонапарт подарував Вольті титул граф, після того, як Вольта продемонстрував йому принцип роботи винайденої їм батареї.

Особисте життя і спадщина

Вольта одружився на Терезі Перегрини, дочки графа Людовіко Перегрини, в 1794 році. У пари народилося три сини.

Вольта помер у віці 82 років у своєму маєтку в Камнаго, Італія. Був похований там же, і за видатні заслуги місце перейменували в Камнаго-Вольта.

Нагорода імені Алессандро Вольта присуджується за наукові заслуги в області електрики.

За своє життя Вольта співпрацював з безліччю видатних особистостей, в тому числі з відомим французьким фізиком Жаном Антуаном Нолле і італійським експериментатором Джованні Баттіста.

Берн Дибнер написав книгу-біографію з назвою «Алессандро Вольта і електрична батарея», яка була опублікована в 1964 році.

Ще одна книга з назвою «Вольта: наука і культура в епоху Просвіти» була написана Джуліаном Панкалди і опублікована 2005 році.

Цікаві факти

Образ Алессандро Вольта і ескіз винайденого ним пристрою – вольтового стовпа – був присутній на банкнотах в 10,000 лір в Італії.

Вольта також вважається батьком електромобіля.

В пам’ять про видатну особистість Вольта в 2003 році компанія «Toyota» назвала свій автомобіль «Toyota Volta», а в 2011 році компанія «Chevrolet» також вшанувала ім’я видатного вченого.

В честь Вольта його колеги-вчені назвали одиницю вимірювання електричної напруги – вольт.

Беватрон – один з видів прискорювача ядерних частинок, в назві якого літера «у» («v» в оригінальній назві) відсилає до імені Алессандро Вольта.

Фотоелектрична система, яка перетворює енергію світла в електрику, названа на честь Алессандро Вольта.

Цікаві відеододатки

https://www.youtube.com/watch?v=f1QALpC6FHE

https://www.youtube.com/watch?v=HetwUe1E2M4