Нікола Тесла - 500 динарів, Югославія, 1970.

Нікола Тесла (10 липня 1856,  Хорватія — 7 січня 1943, США) — сербський та американський винахідник і фізик.

Походив із сербської сім'ї, згодом став громадянином США. Тесла найбільш відомий своїми винаходами у галузі електрики, магнетизму та електротехніки. Зокрема йому належать винаходи змінного струму, поліфазової системи та електродвигуна зі змінним струмом. Був ключовою фігурою при побудові першої гідроелектростанції на Ніагарському водоспаді. Одиниця вимірювання магнітної індукції в системі СІ названа на честь дослідника.

 

Автор 800 винаходів в області електро і радіотехніки. Він відкрив змінний струм, флуоресцентне світло, бездротову передачу енергії, вперше розробив принципи дистанційного керування, основи лікування струмами високої частоти, побудував перші електричні годинники, двигун на сонячній енергії й багато чого іншого. Нікола Тесла створив генератор змінного струму, опираючись на принципи обертання магнітних полів Землі, і тим самим надав людству можливість широкого використання електрики. Його лабораторію часто відвідував Марк Твен. Великий письменник допомагав Ніколі при демонстрації його винаходів. Жуль Верн під враженням дослідів Тесли створив образ капітана Немо. Спонсорами винаходів Ніколи Тесли були сталевий магнат Дж. Морган, великий підприємець Вестінгауз. Разом з Вестінгаузом вони побудували першу електростанцію на Ніагарі на змінному струмі. На Резерфорда Тесла справив настільки сильне враження, що великий фізик назвав його пророком електричного віку.

Цікаві факти про Ніколу Теслу та його винаходи

Безліч винаходів Ніколи Тесли, яким зараз 90-100 років, все ще здаються нам фантастичними. Багато його винаходів і розвиток електроенергетичної системи в цілому, ймовірно, є насправді відтворенням ранішої системи передачі енергії по всій земній кулі. Вже на початку 1899 року Тесла передавав електромагнітне випромінювання крізь товщу землі і запалював блискавки на відстані п'яти миль.

Ніколі Теслі приписують стільки всіляких винаходів, що можна подумати, ніби він створив велику частину сучасної прикладної науки. Боротьба Тесли за визнання його винаходом радіо, чиїм винахідником до цих пір вважається Марконі, відома всім залицяльникам Тесли. Ось перелік його найбільших винаходів, на які Тесла дійсно отримав патенти.

Самі незвичайні винаходи Ніколи Тесли:

Електричний підводний човен

У 1898 році Тесла отримав патент на автоматичний човен (№ 613 809), підводний човен, який приводився в дію електрикою. Цей підводний човен харчувався від електроенергії, яку отримував за допомогою приймача. Енергія аккумулювалась в батареях, і електричний підводний човен міг управлятися дистанційно.

Літаючий апарат з вертикальним злетом

Патент на конструкцію вертикального апарату з вертикальним злетом і посадкою був отриманий 3 січня 1928 року. Це був востаннє запатентований винахід Тесли. Після нього учений більше не подавав на здобуття патентів ні на один свій винахід.

 Перший телеавтомат, що діє

Пристрій, що здійснює всі рухи і виконує свої функції з безпровідним дистанційним управлінням. В автоматичного підводного човна є власний генератор, гвинтовий двигун та інші багаточисленні механізми. І всі ці механізми управляються дистанційно, без дротів, за допомогою електромагнітних коливань, наведених на контур, поміщений учовні, який реагує на ці коливання.

 Електродинамічна індукційна лампа

У 1894 році Тесла отримав патент на електродинамічну індукційну лампу. Електродинамічна індукційна лампа  це різновид лампи, яка, за його словами, має велику перевагу перед лампами, вживаними у той час.

Безлопатна турбіна Тесли

У безлопатній турбіні (патент № 1 329 559 від 1916г.) для руху рідини або газу через двигун використовується набір дисків, що обертаються. Безлопатні турбіни можуть використовуватися в швидкісних судах на повітряній подушці або в простих насосах. Цей тип двигуна вважається найбільш ефективним, в 20 разів кращим, чим звичайні турбіни, і його до цих пір не почали використовувати.

Озоновий генератор Тесла

Патент США № 568177 на озоновий генератор Тесла, отриманий у 1896 році. Озоновий генератор у наш час заборонений до використання в США, не дивлячись на запевнення деяких лікарів в тому, що озонотерапія може лікувати рак і СНІД.

 Фотоапарат для думок Тесли

Це було, ймовірно, його найфантастичніший винахід, пристрій для фотографій думок. Тесла якось у 1933 році, коли йому вже було 78 років, сказав: «Я хочу фотографувати думки... У 1893 році в ході деяких досліджень я отримав упевненість у тому, що певний образ, сформований в думках, може відображати дію і створювати якийсь образ на сітківці ока, яке я можу вважати відповідним апаратом. Це привело мене до ідеї телебачення, про яку я тоді оголосив. Моя ідея полягала в тому, що потрібно створити штучну сітківку, на якій відображуватиметься образ побаченого об'єкту, схожу на шахівницю, і оптичний нерв». Тесла на той час перестав відразу розкривати всі деталі свого винаходу. Ця цитата узята з інтерв'ю для газети у випуску, присвяченому безпровідним технологіям, 10 вересня 1933 року.

«Промінь смерті» Тесли, різновид радіоскалярнохвилевої зброї, або ультразвукова гармата, був значним кроком у напрямі до інших, ще важливішим винаходам Тесли, на зразок телепортації і машини часу. Г.Дж. Уеллс вже виклав загальнодоступно цю ідею, але Тесла, можливо, проводив експерименти з цими пристроями. У популярних історіях про подорожі у часі, таких як експеримент «Філадельфія» або проект «Монтаук», цілком очевидно, що секретні дослідження переміщень у часі і телепортації запозичили дещо з робіт Тесли. Якщо Тесла дійсно геній (а багато хто вважає його генієм), він міг побудувати свою власну машину часу і подорожувати у майбутнє або, можливо, телепортуватися на Марс. А може, він побудував літаючу тарілку і відлетів, зімітувавши власну смерть. Тесла був схожий на дивакуватого героя. Фактично це «людина, що випередила свій час». Він передбачав свої винаходи, ще будучи підлітком. Ось такі винаходити Тесли були представлені вам у нашій статті, проте хочеться наголосити,що це ще далеко не всі...

Цікаві відеододатки

https://www.youtube.com/watch?v=Bh-XA97-efM