Марія Склодовська-Кюрі - 20 золотих, Польща

Марія Склодовська-Кюрі (7 листопада 1867 — 4 липня 1934) — французький фізик, хімік, педагог, громадська діячка польськогопоходження.

1898 року оголосила про можливість існування нового, сильно радіоактивного елемента в руді уранової смолки. Її чоловік П'єр відмовився від власних досліджень, щоб допомагати Марії, і в тому ж році вони оголосили про існування двох радіоактивних елементів: полонію і радію. У 1902 році ними одержано один з цих елементів — радій. Обоє вчених відмовилися взяти патент на своє відкриття; разом їх було нагороджено медаллю Деві (1903) і відзначено Нобелівською премією з фізики (1903) разом з Антуаном Беккерелем. Марія Кюрі написала «Трактат про радіоактивність» (1910) і була нагороджена Нобелівською премією з хімії 1911 року.

Біографія

Марія Склодовська (в заміжжі Кюрі) була молодшою з п’яти дітей Броніслави і Владислава Склодовських. Обидва її батьки були вчителями.

З ранніх років дівчинка пішла по стопах батька, жваво цікавлячись математикою і фізикою. Отримавши початкову освіту в школі Я. Сікорській, Марія надходить в жіночу гімназію, яку в 1883 р.

закінчує з золотою медаллю. Надходження в чоловічій Варшавський університет їй було замовлено, а тому їй залишається тільки погодиться на посаду вчителя в Леткій університеті. Проте розлучатися з мрією отримати заповітну вчений ступінь Марія не поспішає, та укладає зі своєю старшою сестрою Броніславою угоду про те, що спочатку вона буде підтримувати сестру, за що в подальшому сестра допоможе їй.

Марія береться за будь-яку роботу, стає приватним репетитором і гувернанткою, щоб заробити гроші сестрі на навчання. І в цей же час вона займається самоосвітою, із захопленням читаючи книги і наукові праці. Вона також починає власну наукову практику в хімічній лабораторії.

У 1891 р. Марія переїжджає до Франції, де вступає до Паризького університету Сорбонни. Там її ім’я перетворюється у французьке ім’я Марі. Зважаючи на те, що фінансової підтримки їй чекати було нізвідки, дівчина, намагаючись заробити собі на життя, вечорами дає приватні уроки.

У 1893 р. вона отримує ступінь магістра фізики, а вже в наступному році – і магістра математики. Свої наукові праці Марія починає з досліджень різних видів сталі та їх магнітних властивостей.

Пошук більшої лабораторії приводить її до знайомства з П’єром Кюрі, на той момент — викладачем Школи фізики та хімії. Він і допоможе дівчині знайти підходяще місце для досліджень.

Марія робить кілька спроб повернутися в Польщі та продовжити свою наукову діяльність на батьківщині, проте там у веденні цієї діяльності їй відмовляють, просто тому, що вона — жінка. Зрештою, вона повертається в Париж, щоб отримати ступінь доктора філософії.

Наукова діяльність

У 1896 р. відкриття Генрі Беккереля про здібності уранових солей до випромінювання надихає Марію Кюрі на нові, більш глибокі дослідження цього питання. Застосувавши електрометрії, вона виявляє, що випускаються промені залишаються незмінними, незалежно від стану чи виду урану.

Після більш пильного вивчення цього явища, Кюрі виявляє, що промені виходять з атомної структури елемента, а не є результатом взаємодії молекул. Саме це революційне відкриття стане початком атомної фізики.

Оскільки тільки на заробітки від дослідницької діяльності родина існувати не могла, Марія Кюрі береться за викладання у Вищій нормальній школі. Але, водночас, вона продовжує працювати з двома зразками уранових мінералів, уранінітом і торбернитом.

Зацікавившись її дослідженнями, П’єр Кюрі у 1898 р. кидає власну роботу з кристалами і приєднується до Марії. Разом вони починають пошук речовин, здатних випромінювати радіацію.

У 1898 р., працюючи з уранінітом, вони виявляють новий радіоактивний елемент, який називають «полонієм», на честь батьківщини Марії. Все в тому ж році, вони відкриють ще один елемент, який отримає назву «радій». Тоді-то вони і введуть термін «радіоактивність».

Щоб в достовірності їх відкриття не залишилося і тіні сумніву, П’єр і Марія приймаються за відчайдушний підприємство – отримати з уранініта полоній і радій в чистому вигляді. І в 1902 р., їм вдається виділити солі радію методом дробної кристалізації.

У цей же період, з 1898 р. по 1902 р., П’єр і Марія публікують не менше 32 статей, в яких детально описують процес своєї роботи з радіоактивністю. В одній з цих статей вони стверджують, що клітини, уражені пухлинами, під впливом радіації руйнуються швидше здорових клітин.

У 1903 р. Марія Кюрі отримує докторську ступінь у Паризькому університеті. У цьому ж році, П’єру і Марії Кюрі присуджують Нобелівську премію з фізики, яку вони візьмуть лише у 1905 р.

 

У 1906 р., після смерті П’єра, Марії пропонують місце глави кафедри фізики, який раніше обіймав її покійний чоловік, і професорство в Сорбонні, на що вона охоче погоджується, маючи намір створити наукову лабораторію світового класу.

У 1910 р. Марія Кюрі успішно отримує елемент радій і визначає міжнародну одиницю вимірювання радіоактивного випромінювання, яку згодом назвуть в честь неї — кюрі.

У 1911 р. вона знову стає лауреатом Нобелівської премії, цього разу в галузі хімії.

Міжнародне визнання, нарівні з підтримкою французького уряду, допомагає Склодовської-Кюрі заснувати в Парижі Інститут радію – заклад, націлене на проведення досліджень в області фізики, хімії і медицини.

Під час Першої світової війни Марія Кюрі відкриває радіологічний центр, щоб допомогти військовим лікарям у догляді за пораненими солдатами. Під її керівництвом збирають двадцять пересувних радіологічних лабораторій, і ще 200 радіологічних блоків розміщують у польових шпиталях. Судячи за наявними свідченнями, з її допомогою рентгенівських апаратів було обстежено більше мільйона поранених.

Вже після війни вона видасть книгу «Радіологія на війні», в якій детально опише свій досвід військового часу.

Протягом наступних років Марія Кюрі подорожує різними країнами у пошуках коштів, необхідних для продовження досліджень властивостей радію.

У 1922 р. вона стає членом Французької академії медицини. Марію також обирають членом Міжнародної комісії з інтелектуальної співпраці при Лізі Націй.

У 1930 р. Марія Склодовська-Кюрі стає почесним членом Міжнародного комітету атомних ваг.

Основні роботи

Марії Кюрі — крім відкриття двох елементів, полонію і радію, а також виділення радіоактивних ізотопів — належить уведення терміна «радіоактивність» і формулювання теорії радіоактивності.

Цікаві відеододатки

https://www.youtube.com/watch?v=fYYrjar4y-o&list=PLZg0G0kAY0ICB7aBdRJLtFRHSuPz4M0K-&index=7