Майкл Фарадей.  англійська валюта 1993 року - купюра в 20 фунтів.

Майкл Фарадей (22 вересня 1791, Англія — 25 серпня 1867, Англія) — англійський фізик і хімік, основоположник вчення про електромагнітне поле, член Лондонського королівського товариства(1824). Він відіграв визначну роль у розвитку вчення про електромагнітні явища.

Хоча Фарадей отримав скромну формальну освіту і слабо знав вищу математику, зокрема математичний аналіз, він був одним з найвпливовіших вчених в історії, історики науки ставляться до нього як до найкращого експериментатора в історії науки.

Біографія

Майкл Фарадей народився 22 вересня 1791 року в містечку Ньюнгтон-Баттс, що поблизу від Лондона. Батько його був звичайним ковалем з пасовиська. І батько, і мати підтримували сина, який з юних років демонстрував тягу до знань, допомагали йому і матеріально. Останнє було для сім’ї особливо важливо, оскільки жили Фарадей бідно.

У 13-річному віці Майкл змушений залишити навчання в середній школі. Сім’я просто не в змозі утримувати його, і юний син коваля відправляється працювати. Спочатку він розносить газети і книги, а в 14 років став підмайстром в книжковій крамниці. Тут Майкл добре освоїв роботу палітурника. У загальній складності в палітурній майстерні Фарадей працював 7 років. Все це час він займається самоосвітою. Займається наполегливо, віддаючи для цього весь свій вільний час. Улюбленими науками Майкла стають хімія і фізика. Він облаштовує домашню лабораторію, в якій ставить експерименти, виготовляє електростатичні прилади. Тоді ж він відвідує Міське філософське товариство, бере участь у диспутах з фізики та астрономії.

У 1812 році відбулося незначне подія, яка стала поворотним в життя Фарадея. Один з клієнтів майстерні віддав молодому палітурнику квитки на лекційні вечора Гемфрі Деві, який виступав в Королівському інституті. Кілька разів відвідавши лекції Деві, Майкл надсилає йому лист з проханням прийняти його в Королівський інститут на роботу. Деві був вражений знаннями молодої людини, але відкритих вакансій в інституті тоді не було. Майклу довелося почекати кілька місяців, а потім він приступив до виконання обов’язків лаборанта хімічної лабораторії при інституті. Незабаром після цього Деві, який з дружиною відправляється в подорож по Європі, бере з собою Фарадея. Під час цієї подорожі Майкл познайомився з Гей-Люссаком, Ампером, Вольтою і деякими іншими видатними вченими того часу.

У 1815 році, після закінчення подорожі, Фарадей починає дуже активно працювати, зосереджуючись на самостійних наукових дослідженнях. Вже в наступному році у Суспільстві для самоосвіти Майкл приступає до читання курсу лекцій з хімії та фізики. У цей період Фарадей вдається одержати бензол, домогтися зрідження хлору і ряду інших газів.

У 1821 році Фарадей створює першу модель електродвигуна. Протягом наступного десятиліття вчений досліджує взаємозв’язок магнітних явищ і електрики. У 1824 році Майкла обирають членом Королівського товариства. Варто відзначити, що цьому активно пручався Деві, відносини з яким у Фарадея до того часу стали досить напруженими.

 У 1831 році в результаті багаторічної роботи Фарадей відкриває явище електромагнітної індукції. Незабаром вчений виводить основні закони явища, що досліджує самоіндукцію, встановлює правила залежно індукційного струму від магнітних особливостей середовища. Сьогодні всі генератори змінного і постійного струму працюють саме завдяки відкриттів Фарадея в області електромагнітної індукції.

Потім Фарадей переходить до дослідів з проходженням електричного струму через розчини лугів, солей, кислот. У 1833 році були відкриті закони електролізу, нині відомі як закони Фарадея. У тому ж році вчений винаходить абсолютно новий прилад – вольтметр.

У 1840-х роках слід ціла низка відкриттів: 1845 рік – відкриття «ефекту Фарадея», діамагнетизму, введення терміна «магнітне поле»; 1847 рік – парамагнетизм. В 1850 році була сформульована концепція поля». Незабаром Фарадей починає страждати раптовими втратами пам’яті. Деякий час він ще працює, читає лекції, але змушений піти на спокій. Королева розпоряджається виділити вченому особняк під Лондоном.

12 березня 1862 року Фарадей зафіксував у журналі свій останній досвід.

25 серпня 1867 року Майкл Фарадей помер. Його знайшли в кріслі за робочим столом.

Основні досягнення Фарадея

§  Майкл Фарадей подарував світові безліч відкриттів, без яких сучасна наука просто не змогла б існувати.

§  Нержавіюча сталь була відкрита після того, як в 1820 році вчений провів ряд дослідів з виплавкою никелесодержащей сталі.

§  Перша працююча модель електродвигуна була створена Фарадеєм в 1821 році, коли він домігся обертання магніту навколо провідника під напругою.

§  Сучасні технології зрідження газів є спадкоємицями дослідів Фарадея зі зрідження хлору (1823 рік).

§  Майкл Фарадей відкрив явище електромагнітної індукції і ретельно досліджував його. Це явище лежить в основі всіх сучасних генераторів струму.

§  Вченим був відкритий закон електролізу, введені в ужиток терміни «електроди», «електроліз», «іони».

§  Ввів термін «магнітне поле», відкрив діамагнетизм, парамагнетизм, досліджував процес одержання бензолу.

Цікаві відеододатки

https://www.youtube.com/watch?v=oBHatubBfzo&list=PLZg0G0kAY0ICB7aBdRJLtFRHSuPz4M0K-&index=5