Ервін Шредінгер - 1000 шилінгів, Австрія, 1983

Ервін Шредінгер (роки життя – 1887-1961) – австрійський фізик, який відомий як один з творців квантової механіки. У 1933 році він отримав Нобелівську премію з фізики. Ервін шредінгер є автором головного рівняння в такому розділі, як нерелятивистская квантова механіка. Воно відоме як рівняння Шредінгера.

Походження, ранні роки

Відень - місто, в якому народилися багато видатних людей, в тому числі і великий фізик Ервін Шредінгер. Коротка біографія його і в наш час, викликає великий інтерес, причому не тільки в наукових колах. Батьком його був Рудольф Шредінгер, промисловець і ботанік. Матір'ю його була дочка професора хімії місцевого Віденського університету. Вона була наполовину англійка. Ще в дитинстві Ервін Шредінгер, фото якого ви знайдете в цій статті, вивчив англійську мову, яку він знав поряд з німецьким. Мати його була лютеранкой, а батько – католиком. 

У 1906-1910 рр., після закінчення гімназії, Ервін Шредінгер навчався у Ф. Газенерля і Ф. С. Экснера. В молоді роки він захоплювався творчістю Шопенгауера. Цим пояснюється його інтерес до філософії, в тому числі і східної, теорії кольору і сприйняття, веданта.

Служба, одруження, робота професором

Ервін шредінгер служив артилерійським офіцером у період з 1914 по 1918 рік. У 1920 р. Ервін одружився. Дружиною його стала А. Скульптора. Зі своєю майбутньою дружиною він познайомився в Зеемахе влітку 1913 р., коли здійснював досліди, пов'язані з атмосферною електрикою. Тоді ж, у 1920 році, він став учнем М. Вина, який працював в Йенському університеті. Ще через рік Ервін Шредінгер почав працювати в Штутгарті, де він був професором. Трохи пізніше, в цьому ж 1921 році, він перебрався в Бреслау, де був вже повним професором. Влітку Ервін Шредінгер переїхав до Цюріха. 
Життя в Цюріху

Життя в цьому місті була дуже корисною для вченого. Справа в тому, що не тільки науці любив присвячувати свій час Ервін Шредінгер. Цікаві факти з життя ученого включають його захоплення лижними походами і альпінізмом. А гори, розташовані поблизу, надавали йому хорошу можливість для відпочинку в Цюріху. Крім того, Шредінгер спілкувався зі своїми колегами Паулем Шеррером, Петером Дебаєм і Германом Вейлем, які працювали в Цюріхському політехнікумі. Все це сприяло науковому творчості. Тим не менше час, який Ервін провів в Цюріху, було затьмарено важкою хворобою в 1921-22 рр. Вчений захворів на туберкульоз легень, тому провів 9 місяців в Швейцарських Альпах, в курортному містечку Ароза. Незважаючи на це, цюріхські роки в творчому відношенні стали найбільш плідними для Ервіна. Саме тут він написав свої праці по хвильової механіки, що стали класичними. Відомо, що Вейль дуже допоміг йому у подоланні математичних труднощів, з якими зіткнувся Ервін Шредінгер.

Рівняння Шредінгера

У 1926 році Ервін опублікував в одному науковому журналі дуже важливу статтю. У ній було представлено рівняння, відоме як рівняння Шредінгера. В цій статті (Quantisierung als Eigenwertproblem) воно використовувалося стосовно задачі про атомі водню. З допомогою нього Шредінгер пояснив його спектр. Дана стаття є однією з найважливіших у фізиці 20 століття. В ній Шредінгер заклав основи нового напряму в науці – хвильової механіки. 
Робота в Берлінському університеті

Слава, яка прийшла до вченого, відкрила йому дорогу в престижний Берлінський університет. Ервін став кандидатом на посаду професора теоретичної фізики. Цей пост звільнився після того, як Макс Планк вийшов у відставку. Шредінгер, подолавши сумніви, прийняв цю пропозицію. Він приступив до своїх обов'язків з 1 жовтня 1927 року. У Берліні Ервін знайшов однодумців і друзів в особі Альберта Ейнштейна, Макса Планка, Макса фон Лауе. Спілкування з ними, безумовно, надихало вченого. Шредінгер в Берлінському університеті вів лекції з фізики, проводив семінари, фізичний колоквіум. Крім того, він брав участь у різних організаційних заходах. Тим не менше в цілому Ервін тримався осібно. Про це свідчать спогади сучасників, а також відсутність у нього учнів.

Ервін залишає Німеччину, Нобелівська премія

У 1933 році, коли до влади прийшов Гітлер, покинув Берлінський університет Ервін Шредінгер. Біографія його, як ви бачите, відзначена численними переїздами. Цього разу вчений просто не міг вчинити інакше. Влітку 1937 р. немолодий вже Шредінгер, який не хотів підкорятися новому режиму, вирішив переїхати. Необхідно відзначити, що своє неприйняття нацизму Шредінгер ніколи не виявляв відкрито. Він не хотів втручатися в політику. Тим не менш у Німеччини тих років зберегти аполітичність було майже неможливо. Як раз в цей час Фредерік Ліндеман, британський фізик, відвідав Німеччину. Він запросив Шредінгера влаштуватися на роботу в Оксфордський університет. Вчений, відправившись в Південний Тіроль на літній відпочинок, вже не повернувся в Берлін. Разом з дружиною він прибув в Оксфорд у жовтні 1933 р. Незабаром після прибуття Ервін дізнався про присудження йому Нобелівської премії (спільно з П. Діраком). 

Робота в Оксфорді

Шредінгер в Оксфорді був членом коледжу Магдалини. У нього не було викладацьких обов'язків. Разом з іншими емігрантами вчений отримував забезпечення від фірми Imperial Chemical Industry . Тим не менш він не зміг освоїтися в незвичній обстановці цього університету. Одна з причин – відсутність в навчальному закладі, орієнтованою головним чином на традиційні і теологічні гуманітарні дисципліни, інтересу до сучасної фізики. Це змушувало Шредінгера відчувати, що він не заслужив таку високу платню і положення. Ще одним аспектом дискомфорту вченого були особливості суспільного життя, яка була сповнена формальностей і умовностей. Це сковувало свободу Шредінгера, як сам він зізнавався. Всі ці та інші труднощі, а також згортання програми фінансування в 1936 році змусили Ервіна розглядати пропозиції про роботу. Після того як Шредінгер відвідав Едінбург, він вирішив повернутися на батьківщину.

Повернення на батьківщину

Восени 1936 року вчений став працювати в Грацском університеті на посаді професора теоретичної фізики. Однак його перебування в Австрії було нетривалим. У березні 1938 р. відбувся аншлюс країни, і вона стала частиною нацистської Німеччини. Вчений, скориставшись порадою ректора університету, написав лист примирення, в якому висловлювалася готовність миритися з новою владою. 30 березня воно було опубліковано й викликало негативну реакцію з боку емігрували колег. Однак і ці заходи Ервіну не допомогли. З-за політичної неблагонадійності він був звільнений із займаної ним посади. Офіційне повідомлення Шредінгер отримав у серпні 1938 р.

Рим і Дублін

Вчений відправився в Рим, так як фашистська Італія тоді була єдиною державою, в'їзд в який не вимагав візи (її могли і не надати Ервіну). До цього часу Шредінгер зв'язався з Имоном де Валера, прем'єр-міністром Ірландії. Він був математиком за освітою і вирішив створити в Дубліні новий навчальний заклад. Де Валера виклопотав для Ервіна і його дружини транзитну візу, яка відкривала проїзд по Європі. Так вони прибули в Оксфорд восени 1938 року. Поки йшла організаційна робота по відкриттю інституту в Дубліні, Ервін зайняв тимчасову посаду в бельгійському Генті. Цей пост фінансувався за рахунок коштів Фонду Франки. Тут вченого і застала Друга світова війна. Втручання де Валера допомогло Ервіну (який після аншлюсу вважався громадянином Німеччини, тобто ворожої країни) проїхати через Англію. Він прибув до столиці Ірландії 7 жовтня 1939 р.

Робота в Дублінському інституті, останні роки життя

Дублінський інституту вищих досліджень був офіційно відкритий у червні 1940 р. Ервін був першим професором відділення теоретичної фізики – одного з перших двох відділень. Крім того, він був призначений директором інституту. Інші працівники, що з'явилися пізніше (серед них були Ст. Гайтлер, Л. Яноші та К. Ланцош, а також безліч молодих фізиків), могли повністю присвятити себе дослідницькій роботі. Ервін вів семінар, читав лекції, ініціював проведення літніх шкіл при інституті, які відвідували найвизначніші фізики Європи. Головним науковим інтересом Шредінгера в ірландські роки стала теорія гравітації, а також питання, які лежать на стику двох наук – фізики і біології. У 1940-45 рр і з 1949 по 1956 рік вчений був директором відділення теоретичної фізики. Потім він вирішив повернутися на батьківщину, став працювати у Віденському університеті професором теоретичної фізики. Через 2 роки вчений, який у той час часто хворів, вирішив вийти у відставку.

Шредінгер провів останні роки свого життя в Альпбаху, тірольської селі. Вчений помер через загострення туберкульозу в лікарні міста Відня. Це сталося 4 січня 1961 р. В Альпбаху був похований Ервін Шредінгер.